Test MSP – novela pracovnej zdravotnej služby ušetrí malým a stredným podnikom až 16,3 mil. € ročne

Group of workers. Business people team.

Zákon upravujúci pracovnú zdravotnú službu (PZS) už roky čelí kritike zamestnávateľov. Aj preto MZ SR v týchto dňoch predkladá do MPK novelu tohto zákona. Centrum lepšej regulácie sa zúčastnilo niekoľkokolových konzultácií so zástupcami podnikateľského prostredia a predložilo analýzu nákladov a prínosov, pričom MZ SR prihliadlo na predložené pripomienky. Výsledkom je úprava, ktorá významne zníži náklady MSP, vrátane živnostníkov, so zamestnancami v 1. a 2. kategórii prác.

Náplň PZS sa obmedzí natoľko, že v prípade zamestnancov 1. a 2. kategórie už trvale zazmluvnený dodávateľ PZS nebude povinný. Pozitívom pre všetkých zamestnávateľov (aj rizikových zamestnancov 3. a 4. kategórie prác) je, že hodnotenie zdravotného rizika nebude nutné zabezpečiť raz za rok ako dnes, ale jednorazovo, resp. len pri podstatnej zmene. Na vykonávanie PZS už nebude ďalej oprávnený bezpečnostný technik, zato sa rozšíri oprávnenie aj na lekára bez špecializácie.

Aj vďaka zásadným pripomienkam na odstránenie gold-platingu zo strany CLR napokon predkladateľ ustúpil od zavedenia nových povinností a novelu ešte zjemnil. V dôsledku prijatia aktuálneho návrhu novely zákona možno podľa výpočtov CLR zachytených v Teste MSP očakávať celkové zníženie ročných nákladov vo výške 16,3 mil. EUR u MSP.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 1 =