Výpomoc manžela, či súrodenca v  s.r.o. už nebude nelegálnou prácou

NR SR posunula dňa 1.2.2022 do druhého čítania aj návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorý má za cieľ rozšíriť výnimku z nelegálneho zamestnávania a nelegálnej práce na spoločnosti s ručením obmedzeným.

Jedná sa o tie spoločnosti (s.r.o.), ktoré majú najviac dvoch spoločníkov v príbuzenskom vzťahu (t. j. sú príbuznými v priamom rade, manželia alebo súrodenci) a ich príbuzných
(v priamom rade, manželia alebo súrodenci), ktorí im vypomáhajú a sú dôchodkovo poistení, poberateľmi dôchodku alebo žiakmi, či študentami do 26 rokov veku.

Rezort práce argumentuje vznik novely požiadavkami na zlepšenie podnikateľského prostredia, pričom zmena sa dotkne aj kontroly. Už ju nebude vykonávať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) či úrady práce, ale kompetencia sa plne presunie na inšpektoráty práce. Dôvodom je súčasná nejednotnosť postupu kontroly.

Navrhovaná účinnosť zákona je od 1. januára 2023.

CLR vníma tento krok veľmi pozitívne a zároveň dúfa v prijatie ďalších opatrení pre rozvoj rodinného podnikania na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − five =