Poslanci chystajú podnikateľom ďalšie prekvapenia – potichu, bez konzultácií, či posúdenia vplyvov

Do 2. čítania na aktuálnej 75. schôdzi Národnej rady SR bola posunutá poslanecká novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov 💶

➡ V zmysle tejto novely by verejnosť mohla získať finančný príspevok za úhradu dodaných tovarov a služieb, ktoré budú určené vo vyhláške.
➡ V praxi by to malo fungovať tak, že keď si ľudia vypýtajú pokladničný blok v reštaurácii alebo v kaderníctve a naskenujú príslušný QR kód, štát im pošle nejakú sumu naspäť na účet.
➡ Cieľom novinky je vybrať viac daní a najmä to, aby podnikatelia štátu priznávali svoje tržby oficiálne.
➡ Prostriedkom ako tržby evidovať by mohla byť mobilná aplikácia (tá má stáť pol milióna eur, ročne jej prevádzka by mala vyjsť za 300 tisíc eur).
➡ Zákon by mal platiť už od polovice tohto novembra, resp. najneskôr od 1. decembra.

Parlament posunul do 2. čítania tiež novelu Zákonníka práce o skokovom zvýšení príplatkov za prácu v noci a cez víkend 🧐
➡ Príplatky boli dva roky zmrazené, a ak novela prejde aj konečným schvaľovaním, od januára by sa mali opäť naviazať na minimálnu mzdu.
➡ Ďalšou zmenou má byť zvýšenie minimálnych mzdových nárokov pri výkone práce podľa šiestich stupňov náročnosti práce. Aj tie sa podľa návrhu novely majú odvíjať od násobku minimálnej mzdy.
➡ Zmrazenie príplatkov od roku 2020 podľa predkladateľov spôsobilo, že sa reálna výška príplatkov za posledné dva roky znížila, k čomu prispela najmä vysoká inflácia. To však platí aj o mzdách vo všeobecnosti.
➡ Dnes je väčšina príplatkov stanovená pevnou sumou alebo na základe priemerného zárobku zamestnanca, ich výška sa v tomto roku oproti tomu minulému nemenila.
➡ Po novom by sa príplatky opäť mali napojiť na minimálnu mzdu, ktorá bude od januára 700 eur.

Myslíte si, že je vhodné v tomto období inflácie a hroziacej energetickej krízy takýmto spôsobom zaťažovať podnikateľské prostredie ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × five =