Úrad geodézie, kartografie a katastra SR predložil na medzirezortné pripomienkové konanie návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľnosti a o zápise vlastnických a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov, ktorého cieľom je odstrániť nedostatky katastrálneho zákona, ktoré vznikli početnými novelizáciami.
V zmysle pripravovanej novely budú po novom predmetom evidovania v katastri nehnuteľností aj ruiny, ktoré sú kultúrnou pamiatkou a práva k takýmto ruinám. Pri zápise ruiny do katastra nehnuteľností sa bude predkladať potvrdenie Pamiatkového úradu SR, že ide o kultúrnu pamatku.
Ďalej novela precizuje a dopĺňa právnu úpravu katastrálnych konaní. Zjednoduší sa návrh na začatie katastrálneho konania v listinnej podobe. Podrobnejšie sa upraví konanie o zázname, pričom sa zavádza možnosť vykonania záznamu v časti, ako aj možnosť požiadať o vykonanie záznamu urýchlene (zavádza sa 30-dňová lehota na urýchlené konanie o zázname do katastra nehnuteľností). Rovnako sa precizuje právna úprava konania o poznámke. Pri konaní o oprave chyby v katastrálnom operáte sa pri viac ako 20 účastníkoch konania ustanovuje doručovanie verejnou vyhláškou.
V súvislosti s prístupom k údajom katastra nehnuteľností prostredníctvom katastrálnych portálov, sa zavádza povinná bezplatná registrácia pri prehliadaní údajov katastra nehnuteľností, ktoré sú zverejnené na internete. Prehliadanie údajov bude naďalej bez potreby preukazovania právneho záujmu. Povinnosť registrácie nadväzuje na požiadavky vyplývajúce z európskej legislatívy, s ohľadom na zabezpečenie ochrany osobných údajov osôb evidovaných v katastri, ako aj za účelom zabrániť zneužívanie údajov katastra. Údaje z tejto registrácie budú môcť byť použité aj pre potreby orgánov činných v trestnom konaní.
V záujme predchádzania podvodom pri nakladaní s nehnuteľnosťami sa zavádza právna úprava, podľa ktorej sa rozhodnutie o povolení vkladu doručí okrem splnomocneného zástupcu aj priamo vlastníkovi nehnuteľnosti. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že v prípade, ak dôjde k podvodnému nakladaniu s nehnuteľnosťou na základe falošného splnomocnenia, vlastník nehnuteľnosti bude informovaný o tom, že sa s jeho nehnuteľnosťou bez jeho vedomia nakladá a môže podniknúť potrebné kroky k odstráneniu nezákonného stavu.
Upravuje sa aj rozsah prieskumu predloženej zmluvy v konaní o návrhu na vklad, nakoľko iba zmluva, ktorá je účinná, môže a dokáže vyvolať zamýšľané právne následky. Okresný úrad preto musí v konaní o návrhu na vklad skúmať, či je predložená zmluva účinná, a to aj v prípade zmluvy o prevode nehnuteľnosti vyhotovenej notárom vo forme notárskej zápisnice alebo autorizovanej advokátom. Notár alebo advokát totiž nezodpovedá za to, že zmluva o prevode nehnuteľnosti, ktorú vyhotovil vo forme notárskej zápisnice (notár), resp. autorizoval (advokát) aj skutočne nadobudla účinnosť.
Pripravovaná novela taktiež ustanovuje novú skutkovú podstatu priestupku, ako aj porušenia poriadku na úseku katastra nehnuteľností, a to neoprávnené spracúvanie údajov katastra nehnuteľností.
V súvislosti s nadobúdaním nehnuteľností na komerčné účely cudzími štátmi sa zavádza povinnosť skúmať v konaní o návrhu na vklad udelenie predchádzajúceho súhlasu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky na nadobudnutie nehnuteľnosti cudzím štátom.
Z dôvodu, že sa správne poplatky na úseku katastra nehnuteľností neupravovali minimálne od roku 2005, návrh zákona upravuje výšku týchto správnych poplatkov a to o mieru inflácie od roku 2005 (napr. správny poplatok za návrh na začatie katastrálneho konania podaný elektronicky sa zvýši o približne 17 €). Zároveň sa zavádzajú niektoré nové správne poplatky na úseku katastra nehnuteľností (za urýchlené vykonanie záznamu do katastra nehnuteľností, za prešetrenie údajov katastra nehnuteľností alebo za vyhľadanie listiny).
Účinnosť novely sa navrhuje od 1. júla 2023, okrem právnej úpravy registrácie pri prístupe na katastrálne portály, ktorá sa navrhuje od 1. januára 2024 z dôvodu zabezpečenia technického riešenia.