Absurdita v nelegálnom zamestnávaní sa stala Byrokratickým nezmyslom roka 2016

Byrokratickým nezmyslom roka 2016 sa stala základe on-line hlasovania povinnosť podnikateľov overovať si, či zamestnanci ich dodávateľov nepracujú načierno. Táto povinnosť platí od 18. júna 2016. Overovanie všetkých skutočností, ktoré definujú nelegálnu prácu, je však prakticky nemožné.

Centrum lepšej regulácie na to poukázalo ešte pár dní pred samotnou účinnosťou tejto novely a to zverejnením detailnej analýzy nákladov a prínosov k danej problematike. V rámci analýzy sme nie len identifikovali problém, podrobili ho právnej analýze, ale vypočítali sme aj náklady, ktoré v súvislosti s týmto byrokratickým nedostatkom musí znášať malý či stredný podnikateľ.

Napokon sme ponúkli aj konkrétne legislatívne návrhy, ako tento problém vyriešiť a zbaviť podnikateľa strachu z absurdnej pokuty až do výšky 200 000 eur pri akejkoľvek zákazke, či neúmerných a zbytočných nákladov, ktoré s overovaním neoveriteľných skutočností vznikajú ako aj nedôvery, ktorá v dôsledku prijatia tejto novely medzi podnikateľmi narastá. Naše návrhy sú k dispozícii a relevantné orgány sa nimi môžu pri revízii toho zákona inšpirovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 12 =